Σάββατο, 6 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήΜικρά ΚαθημερινάEuro 2024: Η πορεία-έκπληξη της Εθνικής Αλβανίας

Euro 2024: Η πορεία-έκπληξη της Εθνικής Αλβανίας

Της Μαριαλένας Κουντούρη,

Το φετινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μέχρι στιγμής έχει προσφέρει άπλετο θέαμα, πολλά γκολ και συναρπαστικές ανατροπές. Μία, λοιπόν, από τις ομάδες που μας «κεντρίζει» το ενδιαφέρον για την —αναπάντεχα— καλή πορεία της, στον δεύτερο όμιλο του πρωταθλήματος, είναι η Αλβανία. Μαζί με την Ισπανία, την Ιταλία και την Κροατία διεκδίκησε την πρόκριση για τη φάση των 16. Μπορεί να μην τα κατάφερε, αλλά «έδειξε τα δόντια της» σε τρεις δυνατές ομάδες.

Στο πρώτο παιχνίδι, η Αλβανία αντιμετώπισε την Ιταλία στο γήπεδο της Ντόρτμουντ. Κάνοντας την «παρθενική» της εμφάνιση στο Euro, πέτυχε το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία του και συγκεκριμένα στα 23 δευτερόλεπτα, με γκολ του Μπαϊράμι. Ο Ντοναρούμα δεν κατάφερε να αντιδράσει και έτσι η Αλβανία προηγήθηκε από πολύ νωρίς στο παιχνίδι, προκαλώντας «κρύο ιδρώτα» στη «σκουάντρα ατζούρα». Έπειτα από μόλις 9 λεπτά ο Μπαστόνι μετά από σέντρα του Πελεγκρίνι, βάζει το πρώτο γκολ της Ιταλίας και ισοφαρίζει. Και η Ιταλία δεν σταματά εκεί. Μόλις 5 λεπτά αργότερα, ο Μπαρέλα βάζει το δεύτερο γκολ της Ιταλίας, μετά από ένα δυνατό σουτ. Από εκείνη τη στιγμή και μετά, οι Ιταλοί είχαν το πάνω χέρι στον αγώνα, έχοντας τόσο την κατοχή όσο και τις ευκαιρίες για ένα τρίτο γκολ. Η μόνη μεγάλη ευκαιρία που είχε η Αλβανία για να ισοφαρίσει ήταν όταν ο Μανάι βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ντοναρούμα, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει, κερδίζοντας όμως ένα κόρνερ το οποίο δε δόθηκε ποτέ.

Πηγή εικόνας: sport24.gr / Δικαιώματα χρήσης: EBRAHIM NOROOZI / AP IMAGES

Ο επόμενος αγώνας της Αλβανίας δόθηκε στο Αμβούργο με την Κροατία. Η Αλβανία και πάλι έκανε πολύ καλό ξεκίνημα και στο 11ο λεπτό, μετά από σέντρα του Ασάνι, ο Λάτσι πετυχαίνει το 1-0 με κεφαλιά. Οι Αλβανοί κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο. Οι Κροάτες είχαν λίγες ευκαιρίες για ισοφάριση στο πρώτο ημίχρονο, όμως αυτό αντιστράφηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν μετά από αρκετή πίεση οι Κροάτες κατόρθωσαν στο 74′ να φέρουν το ματς στα ίσα, από σουτ του Κράμαριτς. Και μετά από δύο μόλις λεπτά, η Κροατία παίρνει την ευκαιρία με τον Σούσιτς, ο οποίος σουτάρει με την μπάλα να χτυπάει στον παίκτη της Αλβανίας, Γιασούλα, και να πετυχαίνει το 2-1 για τους Κροάτες. Ένα αυτογκόλ ήταν το τελευταίο πράγμα που χρειαζόταν η Αλβανία εκείνη τη στιγμή. Οι Κροάτες εξακολουθούσαν να υπερέχουν σε κατοχή και σε ευκαιρίες, όταν στις καθυστερήσεις ο Γιασούλα, ο παίκτης στον οποίο πιστώθηκε το δεύτερο γκολ της Κροατίας, σκοράρει αυτήν τη φορά για χάρη της Αλβανίας, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα 2-2, με τις δύο ομάδες να εξασφαλίζουν από έναν βαθμό.

Ο «τελευταίος χορός» για την Αλβανία πραγματοποιήθηκε με την Εθνική Ομάδα της Ισπανίας. Οι Ισπανοί κατάφεραν για άλλη μια φορά να επικρατήσουν, σημειώνοντας την 3η σερί νίκη τους και εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση στον Όμιλο. Οι ίδιοι προηγήθηκαν από νωρίς με γκολ-ακριβείας του Τόρες. Η Αλβανία υπήρξε ανταγωνιστική και διεκδίκησε ευκαιρίες κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, που τελικά δεν κατέληξαν στα δίχτυα.

Ο Βραζιλιάνος προπονητής Σιλβίνιο κατόρθωσε να κάνει την Αλβανία μια ανταγωνιστική ομάδα, ανεξάρτητα από το γεγονός ότι δεν κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση. Ανέλαβε τον Ιανουάριο του 2023 και κατάφερε μέσα από σκληρή δουλειά να προκριθεί στο Euro 2024 και να σημειώσει μια αξιέπαινη πορεία, με πολλές υποσχέσεις για το μέλλον. Ας μην ξεχνάμε, άλλωστε, ότι ήταν σε έναν δύσκολο όμιλο, με ομάδες «φαβορί» για την κατάκτηση του τροπαίου και παρόλα αυτά ξεχώρισε!

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ
  • Euro 2024, Αλβανία – Ισπανία: Οι Αλβανοί ψάχνουν την πρώτη νίκη κόντρα στους Ισπανούς για τη μεγάλη πρόκριση, sport24.gr, διαθέσιμο εδώ
  • Euro 2024: Με 30.000 οπαδούς στο πλευρό της η Αλβανία, για την υπέρβαση κόντρα στην Ισπανία, sport24.gr, διαθέσιμο εδώ